Chomutov rozsvítí městskou věž červeně, upozorní tak na oběti AIDS

Chomutov se připojí k akci Světlo pro AIDS, která je jednou ze dvou celosvětových kampaní v oblasti HIV/AIDS. „Nasvítit městskou věž a připomenout oběti AISD je jen malou pomocí v boji s touto nemocí,“ řekl primátor Marek Hrabáč s tím, že akce pomůže s osvětou a doufá, že lidé se u věže zastaví a trochu se zamyslí. Věž zčervená v neděli 21. května 2015 od 21:00 do 23:00 hodin.

V České republice narůstá prudce počet HIV pozitivních osob v posledních letech – 68 nových případů v roce 2000 v porovnání s 286 HIV+ osobami v roce 2016. Trend výskytu nových HIV infikovaných osob je každoročně strmější. V prvních třech měsících roku 2017 bylo diagnostikováno 64 nových případů HIV+ osob, za posledních 12 měsíců to je 259 HIV+ osob.

První Světlo pro AIDS se rozsvítilo v roce 1983, kdy ještě nebyla známa příčina AIDS a bylo již zaznamenáno několik tisíc úmrtí na AIDS. Symbolem „Světla pro AIDS“ jsou barevně - červeně nasvícené významné objekty a dominanty. Světlo pro AIDS tradičně připravuje Česká společnost AIDS pomoc, z.s., ke které se připojuje Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.