První část mola je na svém místě, zhruba za týden se otevře pro návštěvníky

Chomutov - Hlavní část mola a jeden ze tří bazénů je svém místě a v první polovině srpna na něj budou moci vstoupit Chomutované. K dispozici budou mít 27 metrů pevného nástupního a sedmdesát metrů plovoucího mola o šíři sedm metrů a relaxační molo s dětským bazénem. „Stavba mola byla rozdělena na dvě části, aby mohli návštěvníci jezero využívat alespoň v části sezóny,“ popisuje primátor Marek Hrabáč. Zajímavostí je, že molo není stavbou ale plavidlem a bude mít i svůj technický průkaz s identifikačním číslem. Pro jeho obsluhu musí být personál Kamencového jezera proškolen odbornou firmou.

Dnes dodavatelské firmy pomocí člunů přeplavily dvě celé části mola od nudapláže, kde probíhala montáž, na místo původního mola. Práce trvaly skoro čtyři hodiny.  

Chomutovské molo je technickou raritou pro svoji variabilitu dílčích sekcí. „Jeho pevná část je ukotvena na 34 dubových pilotech. Ty se příliš často nepoužívají. Naposledy zhruba před deseti lety u Karlova mostu, kde piloty ledolamů chrání pilíře mostu,“ řekla vedoucí úseku investic Monika Macherová. Molo využívá tuto technologii s ohledem na historii původního mola a plní funkci ukotvení plovoucího mola. Piloty jsou většinou delší než u původního mola, dosahují až pětimetrové délky od hladiny a díky tomu se opírají o uhelnou sloj pod dnem Kamencového jezera. Piloty dodavatel zarážel speciální technikou vibroberanidlem z pontonu.

Na pevnou část mola je připevněno plovoucí molo z betonových pontonů vyplněných voděodolným polystyrenem. Betonové pontony jsou vyrobeny ze speciálního betonu, který je navíc speciálně ošetřen, protože léčivá voda jezera s ohledem na její specifické chemické složení betonu neprospívá. Plášť pontonů je ošetřen nepropustnou membránou.  Betonový plovák váží až 12 tun a ocelový 908 kilogramů. Výdřevu a pochozí část tvoří sibiřský modřín.

Boční mola jsou vyrobena z odolné oceli a vyplněná opět voděodolným polystyrenem. Z nich je sestaveno relaxační molo s dětským bazénem a na podzim se z nich vytvoří také sportovní a výukový bazén a prostor padesátky.

Město do mola investuje 47 milionů korun.