Filmový festival chce sblížit různé životy lidí

Chomutov - Dvoudenní filmový festival přichystal pro širokou veřejnost Výbor pro národnostní menšiny při zastupitelstvu města Chomutova. Sedm žánrových filmů dává nahlédnout do života jednotlivců z různých zemí, kteří zažívají těžké životní okamžiky, a to jak v dobách minulých, tak i letech současných

“Festival si klade za cíl sblížení a pochopení lidí s různými životy. Chtěli bychom poukázat na často šokující příběhy jednotlivců nebo skupin, na původ jejich problémů i důvody jejich chování. Jsem přesvědčen, že mnoho návštěvníků po festivalu najde jiný pohled na situace, které jsou do určité míry tabuizované nebo jsou informace o nich příliš obecně podávané,” uvedl předseda výboru Miloň Houda.

Filmový festival Výboru pro národnostní menšiny při zastupitelstvu města Chomutova se uskuteční v kině Svět 21. a 22. září. Hned první film pojednává o životě Hedviky Hurníkové, která nyní žije v Chomutově. Ač je původem Němka, mohla v Československu jako dcera antifašistů zůstat. Ve filmu vzpomíná na dobu, kdy soužití nebylo jednoduché. Popisuje třeba masakr, který se odehrál v Chomutově v roce 1945. Hedvika Hurníková byla členkou Výboru pro národnostní menšiny při zastupitelstvu města Chomutova a získala Cenu Jiřího Popela z Lobkovic. Film začne 21. září ve 12 hodin.
Dalším snímkem je Generace N - Deutschböhme, který zachycuje setkání generací a vyrovnání se s historií z pohledu čtyř pamětníků ze Sudet. Po skončení filmu se bude konat diskuze s aktéry.
První den festivalu se na plátně objeví i film Cesta ven o mladé matce, která se odmítá smířit s nepříznivou společenskou situací a snaží se vybojovat lepší život pro svou dceru, nebo snímek DAM ME, který ukazuje rozdílné já každého z nás.
Druhý den festivalu začne ve 12 hodin filmem Podkarpatská Rus, ve kterém znovu ožívají události 30. let 20. století na území tehdejšího Československa. Výmluvný název má snímek Hladomor ´33, který popisuje 30. léta minulého století na Ukrajině.
Celý festival uzavře příběh mladého vegetariána z Ameriky, který se zamiluje do Kanaďanky řeckého původu. Film Moje tlustá řecká svatba dokáže, že kvůli lásce se dá naučit zcela jiným tradicím a zvykům.