Primátor poděkoval strážníkům, kteří zachránili lidský život

V husté vánici zachránili život ženě. Za jejich rychlý zásah je ocenil primátor města Marek Hrabáč. Řeč je o strážnících chomutovské městské policie Michalu Pavláskovi a Oldřichu Sacharovi, kteří neváhali a 16. ledna poskytli první pomoc ženě ležící v Holešické ulici bez známek života. "Strážníkům patří obrovský dík. Zásah byl rychlý, účinný a vedl k záchraně života. Strážníci byli finančně odměněni, ale myslím, že mnohem větší odměnou jim je to, že ženě navrátili život," řekl velitel městské policie a primátor města Marek Hrabáč.

Strážníci šli do sídliště předvést osobu k podání vysvětlení. Téměř u domu hříšníka se rutinní úkol změnil v akci, na jejímž konci byla záchrana lidského života. Hlídku zastavila vyděšená kolemjdoucí a upozornila na nechybně ležící ženu. Navzdory hustému sněžení a vánici strážníci zahájili resuscitaci, kterou vykonávali až do příjezdu přivolané záchranné zdravotnické služby. Shodou náhod šla okolo lékařka, která strážníkům také pomáhala ženu oživovat. "Správně a včasně poskytnutá první pomoc, v tomto případě laická resuscitace prováděná strážníky, výrazně zvýšila šanci na přežití ženy. Patří jim naše velké poděkování za profesionální a obětavý přístup,“ popsal událost tiskový mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Podle něj strážníci správně ženě uvolnili dýchací cesty a nepřímou masáží srdce nahradili činnost jejího srdce a snažili se tím obnovit krevní oběh. Po několika minutách přijela sanitka s lékařem a záchranáři, kteří si ženu převzali do péče. "Ženě se podařil obnovit krevní oběh a resuscitace byla tedy úspěšná. Sanitka ji odvezla a ARO do nemocnice," dodává Voleník. 

 

Všichni strážníci v loňském roce prošli kurzem první pomoci, a to se nejen tímto zásahem vyplatilo. Kurz byl prvním krokem ve zdravotnické průpravě strážníků. "Letos chceme nechat vyškolit dvě strážnice do pozic instruktorů, aby proškolování v první pomoci mohlo být častější a intenzivnější," popsal další krok ředitel Městské policie Chomutov Tomáš Douda.