Město v rámci kampaně Hodina Země zhasne věž, energie šetří dlouhodobě

Statutární město Chomutov se i letos připojí k celosvětové kampani Hodina Země, kterým organizátoři upozorňují na změnu klimatu. První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii a na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery. V Chomutově zhasne poslední březnovou sobotu osvětlení městské věže. „Ponoření věže do tmy je symbolickým připojením ke kampani, Chomutov se ale dlouhodobě snižuje spotřebu energií a tedy pozitivně ovlivňuje klima,“ řekl primátor Marek Hrabáč.

Například v parku TGM a v okolních ulicích, v okolí Kulturního a společenského střediska v sídlišti Zahradní, v Čelakovského ulici, u Jitřenky a dalších ulicích již svítí úspornější lampy veřejného osvětlení s LED technologií. „Při větších rekonstrukcích, jejichž příkladem může být právě park T. G. Masaryka nebo ulice Čelakovského, již budeme využívat tato moderní úsporná světla,“ řekl náměstek primátora David Dinda s tím, že město se již připravuje na zavádění tzv. chytrého osvětlení v rámci chystaného projektu Smart city. 

 Obrovské prostředky město investuje také do zateplení škol.  Nové fasády a okna mají základní školy Písečná, Zahradní, 17. listopadu, Březenecká a první část ZŠ Akademika Heyrovského, jejíž zateplení bude letos pokračovat. „V letošním roce se také chystá zateplení včetně obnovy historické fasády základní školy v Kadaňské ulici za necelé čtyři desítky milionů korun,“ dodává náměstek Dinda. V základních školách se spotřeba tepla snížila až o 54 procent. Všechny mateřské školy jsou částečně zateplené (kromě MŠ Prokopova) a mají plastová okna.  Výměnou oken a obnovou fasád prošla před třemi lety mateřinka v ulici Školní pěšina, letos budou dokončeny rekonstrukce školek v ulicích Písečná a Růžová. 

Osvětlení městské věže zhasne v sobotu 24. 3. 2018 od 20.30 do 21.30 hodin.