Chomutovské slavnosti: Pojďte s námi do dob První republiky

Už v sobotu (12.5.2018) se pro Chomutovany a návštěvníky města posune náměstí 1. máje o sto let zpět do dob první republiky. „Chomutovské slavnosti jsme letos přizpůsobili dobám, kdy se elegantní dámy a šarmantní pánové procházeli na jarmarcích a poutích a pozorovali lidovou zábavu,“ přibližuje náměstek primátora David Dinda. Po oba dny bude na náměstí pestré občerstvení, doboví prodejci a kolemjdoucí zažijí divadelní skeče.

Sami návštěvníci mohou přispět k dobové podobě slavností. "Pánové si mohou pořídit buřinku a jejich sličné paní vějíř," vyzývá náměstek Dinda. Prodej rekvizit bude zahájen  zítra 11. 5. ve 12.00 hodin v městském informačním centru (U Městských mlýnů), a bude probíhat až do 13. května. Cena buřinky činí 70 Kč a cena vějíře 20 Kč. 

Dvoudenní program bude prošpikován zábavou v prvorepublikovém stylu, která se bude odehrávat po celém náměstí. Vrcholem sobotního dne je noční program s názvem Stroj času, který začne až za úplné tmy ve 23. hodin. „Časem budou cestovat známí herci Petr a Pavel Baťkovi, kteří svou cestu zakončí velkolepým videomappingem na městské věži, který ukáže několik významných událostí z historie města,“ zve na zajímavost náměstek Dinda.  Program skončí okolo půlnoci.  Na noční akci dopravní podnik vypraví speciální linku, jejíž jízdní řád je níže.  

V sobotu od deseti hodin v atriu knihovny začne sedmihodinový Rodinný festival, který přiblíží dětem i rodičům dovednosti našich prababiček a pradědečků a zároveň připomene 100. výročí vzniku Československé republiky v rámci Rodinného zápolení. V půl druhé radní páni posoudí várku Prvorepublikového májového ležáku, který následně poputuje na pražský hrad panu prezidentu T. G. Masarykovi. 

V neděli nabídne své služby chomutovská prvorepubliková kancelář Vlast a spol., která zájemce provede zdarma po památkách ve středu města zábavnou formou živých obrazů. 

Jak v sobotu, tak v neděli návštěvníky Chomutovských slavností bude bavit v rámci Chomutovského kabaretu Staropražská kapela, harmonikáři, pouťový silák nebo kouzelník. V horní části náměstí na malém podiu se několikrát denně odehraje vystoupení kejklířů a cirkusu Berto, návštěvníci budou moci navštívit stan s Panoptikem pana Vrány. 

Návštěvníci se mohou také těšit na fakírské duo In Flameng, harmonikářské trio Čupr baby, medvědáře Edu, kejklíře Vítka, provazochodce a exlibristu Rudyho, pouťového siláka Fiodora, žonglére Miloše a na pouliční skeče divadla Bída. 

V parčíku za starobylou radnicí bude připravena zábava hlavně pro ty nejmenší, kteří se mohou podívat na zvířátka v ohradách a slepičky či králíky v klecích, na dětské divadélko a vstoupit do kejklířské školy. „Děti si budou moci vyrobit šindele nebo ruční papír. Pod městskou věží si vyzkouší, čím se bavily děti v dvacátých letech minulého století,“ dodává náměstek.   

 POSILOVÝ SPOJ DPCHJ NA VIDEOMAPPING  

Spoj 1 

Zastávka 

Spoj 2 

21:36 

Písečná 

0:19 

21:39 

Písečná, zdrav.stř. 

0:16 

21:41 

Zahradní TIP 

0:14 

21:43 

Kamenná 

0:12 

21:45 

Březenecká II 

0:10 

21:46 

Sportovní hala 

0:09 

21:47 

Kundratická 

0:08 

21:48 

Březenecká II 

0:07 

21:53 

Lipská I 

0:02 

21:54 

Chomutovka 

0:01 

21:55 

Palackého 

0:00