Památky ukázaly běžně nepřístupná místa a vyprávěly legendy
Chomutovské památky jsou opředené hned několika strašidelnými pověstmi. Při návštěvách památek si lidé vyslechli legendu o kominíkovi, který chtěl vyloupit kryptu pod kostelem svatého Ignáce. Nedokázal však z krypty vylézt a našel smrt mezi osmdesáti mumiemi mnichů. Nezáviděníhodná smrt čekala i na věžného v 17. století. Když se 14. května roku 1639 blížili k městu Švédi, okamžitě varoval obyvatelstvo. To se mu stalo osudné, Švédové ho totiž po dobytí města shodili z věže, polámali mu kosti a nechali ho zemřít ve studni.
Známější legendou je smrt mnicha, kterého nechal Bohuslav Felix Hasištejnský z Lobkovic zaživa zazdít v prostorách současné radnice. Mnich Analbert totiž podlehl kráse a svůdnosti Ester a začal s ní žít v hříchu. Bohuslav Hasištejnský je však při jednom milostném vzplanutí přistihl a mnicha krutě potrestal. Jelikož Ester byla velmi přitažlivá žena, zamiloval se do ní i kat a ze strachu, že by mohl být mnich omilostněn a stát se mu v lásce sokem, sťal mu hlavu. Zazděného mnicha připomíná obličej ve zdi v prostorách současného lapidária na radnici, které bylo podle legendy pojmenováno Mnišský dvoreček. Říká se, že když se duch mnicha Analberta ukáže, hrozí Chomutovu velké nebezpečí.
Na své si samozřejmě přišli i milovníci faktické historie. Dozvěděli se, kdy byly jednotlivé památky vybudované, jakými prošly proměnami, ale také jak se v Chomutově v minulosti žilo, jaké se dodržovaly tradice a podobně. “Nejnavštěvovanější památkou byl při letošním Dni evropského dědictví kostel svaté Kateřiny, kam zavítalo přes tři sta lidí. Jen o pár návštěvníků méně přivítal kostel svatého Ignáce či městská věž. Zhruba dvě stovky lidí přišly do muzea či na radnici do klenotnice a do kanceláře primátora a náměstků,” konkretizovala organizátorka Silvie Škubová. Čtyři desítky lidí se podívaly do chrámu svatého Ducha, který je běžně pro veřejnost uzavřen. Přes tři desítky lidí si prohlédly útroby Prvního občanského pivovaru v Chomutově.
Aby centrum města bylo atraktivní a turisté se tam rádi vraceli, rozhodlo se loni město zřídit dotační program, ze kterého mohou vlastníci nemovitostí čerpat na opravy střech, výměny či opravy oken nebo obnovu fasád s tím, že zachovají všechny autentické prvky stavby.