Nové chytré lampy osvětlují cyklostezku u zooparku

Chomutov, 29. ledna – Město instalovalo na cyklostezku vedoucí okolo zooparku čtyřicet šest nových inteligentních svítidel, která dokáží regulovat jas podle pohybu. Jejich celkový příkon je zhruba stejný jako příkon jedné varné konvice. „Chtěli jsme z cyklostezky udělat místo, kde se lidé budou cítit bezpečně v jakoukoli denní dobu,“ prozradil náměstek primátora David Dinda.

Nové osvětlení umí vyhodnocovat, co se děje v jeho okolí a následně odeslat informaci pověřené osobě. „Tyto moderní lampy můžeme v budoucnu vybavit speciálními zvukovými senzory, které rozeznají druh a intenzitu zvuku jako například křik, pláč nebo rozbití skla a vyhodnocenou informaci odešlou přímo městské policii,“ dodává Dinda. Svítidla jsou navržená tak, aby splnila svůj účel, ale zároveň neomezovala zvířata v přilehlém zooparku. Proto je důležitá regulace jasu, která se dá přednastavit, nebo se může měnit podle aktuálních podmínek na stezce.

Nové veřejné osvětlení je vysoce odolné proti vandalismu. Dvířka každé lampy jsou hlídaná senzory, které poznají nežádoucí manipulaci, po vniknutí je tedy ihned odesláno upozornění technickým službám, případně městské policii.

Na konci minulého roku byla dokončena druhá etapa výstavby veřejného osvětlení cyklostezky, letos je v plánu výstavbu dokončit a osvětlit tak úsek od křižovatky cyklostezek pod restaurací U Pratura až k dopravnímu podniku.


Denisa Špeilová, tisková mluvčí statutárního města Chomutova, d.speilova@chomutov-mesto.cz, 474 637 413 / 702 232 051