Chomutov zabodoval v soutěži „Cena hejtmana za společenskou odpovědnost“

Chomutov, 6. listopadu 2019 – Již popáté uspořádal Ústecký kraj společně s Hospodářskou a sociální radou Ústeckého kraje a Radou kvality České republiky soutěž „Cena hejtmana za společenskou odpovědnost“. V kategorii obec s rozšířenou působností získalo statutární město Chomutov první místo a to především za roli odpovědného zaměstnavatele a dobrého hospodáře v ekonomické i ekologické oblasti. „V této kategorii jsme zvítězili už podruhé a i tentokrát máme z ocenění velikou radost. Je to pro nás důkaz toho, že jdeme správnou cestou,“ uvedl tajemník chomutovského magistrátu Robert Plechatý.

Statutární město Chomutov se snaží usnadnit a zpříjemnit život nejen svým zaměstnancům, ale především svým občanům. „Již třetím rokem pořádáme participativní rozpočet, v rámci kterého vyčleníme 5 milionů korun na nápady našich občanů a následně je realizujeme. Chomutov byl jedno z prvních měst, kde se zapojení občanů do dění ve městě realizovalo právě prostřednictvím této aktivity. Pro rodiny pořádáme každý měsíc Rodinné zápolení, jímž děti provází koza Róza a kozlík Rozmarýnek,“ doplnil Plechatý. Magistrát také provozuje službu portál občana, která zjednodušuje lidem komunikaci s úřadem. Město navíc každoročně investuje nemalé částky do dotačních programů na podporu projektů občanů a místních zájmových sdružení v oblasti kultury, sportu, sociálních věcí, ale také ochrany životního prostředí.

 

Neméně důležitou aktivitou je minimalizace negativních dopadů na životní prostředí. „Město se této oblasti věnuje dlouhodobě, rád bych zmínil například zapojení do iniciativ #bezpapíru a #dostbyloplastu, kterými výrazně snižujeme spotřebu papíru a v rámci kterých jsme se zavázali k omezení, nebo v některých případech i k úplnému odstranění jednorázových plastů. Chováme se zodpovědně i v oblasti dopravy. Město má již několik let pro potřeby úřadu k dispozici 5 elektrokol, na městské policii jsme si vyzkoušeli elektroskútry a naše ekologické smýšlení bylo minulý měsíc korunováno pořízením dvou lokálně bezemisních elektromobilů z dotace Ministerstva životního prostředí a za podpory společnosti ČEZ. Věříme, že jejich provoz alespoň částečně přispěje ke zlepšení emisních podmínek ve městě. Opomenuta rozhodně není ani městská zeleň, do jejíž péče a výsadby investujeme v průběhu celého roku významné finanční prostředky,“ dodal tajemník.


Denisa Špeilová, tisková mluvčí statutárního města Chomutova, d.speilova@chomutov-mesto.cz, 474 637 413 / 702 232 051