Tisková zpráva: Vedení města nastavilo mimořádná opatření v souvislosti s koronavirem

Chomutov, 10. března 2020 – Po dnešním mimořádném jednání rozhodlo vedení města o zrušení veškerých akcí organizovaných městem Chomutovem i jeho organizacemi do 18. dubna 2020. Opatření se týká také některých organizací jako je například Kino Svět nebo Aquasvět. „Přestože jsme přistoupili k poměrně razantnímu řešení, rád bych občany ubezpečil, že se jedná pouze o preventivní opatření, která jsou ovšem nezbytná. Situaci stále monitorujeme a prozatím se není čeho obávat,“ uvedl primátor města Chomutova Marek Hrabáč.

Nařízením vlády jsou uzavřeny všechny základní a střední školy na území města, a to s účinností od 11. března 2020 až do odvolání. Z rozhodnutí zřizovatele je potom také uzavřeno Středisko volného času Domeček a Základní umělecká škola T. G. Masaryka. Mateřské školy a dětské skupiny prozatím fungují bez jakýchkoli omezení. „Ředitelům základních a středních škol jsme doporučili, aby svým pedagogům zadali práci, kterou mohou vykonávat z domova,“ řekl náměstek primátora pro oblast školství Milan Märc. Rodiče dětí do 10 let si mohou podat žádost o ošetřovné z důvodu uzavření školy, kterou jim vydá příslušná základní škola.

 

„Všechny sportovní, kulturní a společenské akce organizované městem Chomutovem nebo jím zřizovanými organizacemi jsou bez ohledu na očekávaný počet návštěvníků s okamžitou účinností zrušeny až do 18. dubna 2020,“ oznámil náměstek primátora David Dinda. Konkrétně se jedná o tyto akce:

 • 14.03. – Probouzení medvědů (Zoopark),
 • 14.03 – Koupání pro otužilce (Kamencové jezero),
 • 18.19.03. – Mateřinka (Městské divadlo),
 • 21.03. – Rodinné zápolení – Vítáme jaro (městský park),
 • 26.03. – Den učitelů (radnice),
 • 28.03. – Reprezentační ples města Chomutova (Městské divadlo),
 • 28.03. – Koupání pro otužilce (Kamencové jezero),
 • 04.04. – Ukliďme Česko,
 • 08.04. – Vítání jara (náměstí 1. máje),
 • 11.04. – Rodinné zápolení S Kočičákem bezručákem (Bezručovo údolí),
 • 16.04. – Vítání občánků (radnice),
 • 18.04. – Den Země (Zoopark),
 • 18.04. – Mezinárodní den památek a sídel,
 • 21.03., 04.04. a 18.04. – Severočeské farmářské trhy.

Dále město Chomutov doporučuje ostatním pořadatelům veřejných akcí, aby při jejich organizaci postupovali obdobně. 

 

Pro veřejnost bude rovněž uzavřeno kino Svět, Oddechové a relaxační centrum Aquasvět, zimní stadion, sportovní hala, Rodinné centrum Rozmarýn, Městské divadlo a Chomutovská knihovna včetně svých výstavních prostor. „Doporučujeme organizátorům zrušit všechny aktivity pořádané v těchto zařízeních a to bez ohledu na počet účastníků a diváků,“ doplnil náměstek primátora David Dinda.

 

Provoz Zooparku Chomutov zůstává bez omezení. Stejně tak provoz městské hromadné dopravy Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova, pozastavena byla pouze zájezdová doprava. Vozy městské hromadné dopravy jsou navíc mimo chemických přípravků dezinfikovány také ozonem. Ve všech zařízeních Sociálních služeb Chomutov a na všech lůžkových odděleních chomutovské nemocnice jsou zakázány návštěvy.

Nařízení vlády ze dne 10. března 2020 se rovněž týká svatebních obřadů, kdy nesmí být přítomno více než 100 svatebčanů, a to včetně oddávajího,  matrikářky, fotografů a podobně.

 

V pátek 13. března 2020 bude znovu zasedat Bezpečnostní rada Chomutovska. Pokud dojde k úpravě jakýchkoliv opatření, bude město své občany obratem informovat.

 

Více informací naleznete zde:


Denisa Špeilová, tisková mluvčí statutárního města Chomutova, d.speilova@chomutov-mesto.cz, 474 637 413 / 702 232 051