Tisková zpráva: Chomutov má sedm kamenů zmizelých

Chomutov se zařadil mezi mnohá evropská města, kde lze nalézt tzv. Stolpersteine. Tyto česky nazývané kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se vsazují jako trvalá připomínka do chodníků před domy, kde žily oběti holokaustu a nacistického režimu. Od pátku 22. října se jich v ulicích Chomutova nachází rovnou sedm kusů.

Z aktivity manželů Moniky a Adama Zwettlerových z Chomutova byla uspořádána sbírka na umístění kamenů zmizelých, které po celé Evropě připomínají oběti holokaustu. Mezi občany města se vybrala částka, která umožnila instalaci sedmi kamenů, které tedy mohou připomenout sedm osudů Chomutovanů, kteří se stali oběťmi nacistického režimu.

„V Chomutově bohužel některým obětem nebylo možné Stolperstein umístit, protože ulice, kde žily, už neexistují,“ uvádí Monika Zwettlerová. Kameny tak v Chomutově tedy mohly být položeny za rabína Dr. Emila Krakauera a jeho manželku Matyldu na Žižkově náměstí, za Bedřicha Hellera a jeho matku Ernu v ulici Puchmayerova, za Kláru a Maxe Hellerovi v ulici 28. října a za Markétu Konirschovou (roz. Goldmannovou) v ulici Čelakovského před vilou Goldmann.

Slavnostnímu aktu byli přítomni předseda teplické židovské obce Michael Lichtenstein a modlitby přednesl duchovní teplické židovské obce Tomáš Pulc. Aktu se zúčastnili také náměstci primátora města David Dinda a Milan Märc.

„To, že jsme s Davidem Dindou finančně přispěli na výrobu kamenů zmizelých je daleko méně důležité než to, že jsme byli u toho, když se prvních sedm kamenů poprvé instalovalo v Chomutově. Kameny připomínají oběti šílených hrůz, na které nesmíme zapomenout. Kdo totiž zná svoji minulost, není odsouzen ji opakovat,“ uvádí Milan Märc.

 

Oběti holokaustu, které připomínají kameny zmizelých v Chomutově:

D. Emil Krakauer (1876–1942). Zemřel v Lodži.

Matylda Krakauerová roz. Hartová (1877–1942). Zemřela v Lodži.

Markéta Konirschová roz. Goldmannová (1885–1942). Zemřela ve Wazdowě.

Max Heller (1870–1943). Zemřel v Osvětimi.

Klára Hellerová roz. Taussíková (1878–1943). Zemřela v Osvětimi.

Erna Hellerová roz. Holubová (1881–1943). Zemřela v Osvětimi.

Bedřich Heller (1902–1943). Zemřel v Osvětimi.