Kulturní a společenská zařízení

Chomutovská knihovna, příspěvková organizace zaujímá prostory bývalé jezuitské koleje v historickém centru města. Nachází se zde knihovna, studovna, čítárna s internetem, kavárna a galerie. Konají se zde kulturní pořady i koncerty, a to jak v salóncích budovy, tak v příjemném prostředí renesančního atria.

KULTURA A SPORT CHOMUTOV, s.r.o. připravuje pravidelný program pro návštěvníky reprezentativní budovy Městského divadla v městském parku. Pořádají se zde koncerty, divadelní představení, zábavné pořady, plesy a další akce pro všechny věkové kategorie. Milovníci filmu uvítají návštěvu kina ve sportovně-kulturním areálu na Zadních Vinohradech. K dispozici jsou zde dva kinosály, z toho jeden s 3D technologií, také klubovny a zkušebny pro spolky a neziskové organizace. V létě návštěvníci i obyvatelé rádi využívají služeb Letního kina v areálu Kamencového jezera.

Oblastní muzeum v Chomutově je příspěvkovu rorganizací jejímž zřizovatelem je Ústecký kraj. Sídlí ve dvou budovách - domě Jiřího Popela z Lobkowicz a v budově staré radnice.Muzejní fondy dnes čítají 29 podsbírek s celkovým počtem 221 tisíc sbírkových předmětů. Oblastní muzeum je pořadatelem konferencí, výstav a dalších společenských akcí.