Tipy na výlet

Hrady

Horní hrad

neboli Hauenštejn je hrad a následně zámek, jehož počátky  sahají do 13. století. Leží u obce Stráž nad Ohří. Z Chomutova se k němu dostanete po cca 35 kilometrech po silnici I/13 směr na Karlovy Vary. Romantický hrad nabízí vyhlídku z gotické věže, hlavní nádvoří se vstupem do gotických sklepení, rytířský sál s neogotickými okny a jižní terasou, Trofejní sál, sál s rodokmenem  rodu Longueval–Buquoy, zámecký vrch s kaplí. V okolí se rozprostírá rozsáhlé arboretum s botanickou zahradou.

Adresa: Horní Hrad 1, obec Krásný Les, 363 01 Ostrov
Telefon: +420 353 541 287
+420 777 028 820
E-mail pavel.palacky@hornihrad.cz
Web: hornihrad.cz

Kadaňský hrad

Tento gotický hrad byl postaven na konci 13. století jako přemyslovský hrad s obytným palácem na skále nad řekou Ohří, který byl součástí městského opevnění. V této době hrad sloužil i jako trvalé sídlo purkrabímu. Nyní je Kadaňský hrad chráněn jako kulturní památka České republiky, Navštívit zde můžete galerii Josefa Lieslera nebo knihovnu s internetovou kavárnou, obřadní síň nebo muzeum věnující se dějinám hradu.

Adresa: Turistické informační centrum, Jana Švermy 7, 432 01 Kadaň
Telefon: + 420 474 319 55
+420 725 763 497
E-mail: infocentrum@mesto-kadan.cz
Web: www.mesto-kadan.eu

Hrad Hasištejn

se rozkládá na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka. Je jedním z nejstarších hradů severozápadních Čech. Mohutný gotický hrad byl vystavěn na přelomu 13. a 14. století pro krále Jana Lucemburského a byl rodištěm a sídlem významného aristokrata a humanisty Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. Přístupná je restaurace a rozhledna. Koná se zde řada kulturních akcí.

Adresa: obec Místo
Telefon: +420 474 65 12 75
E-mail: info@hasistejn.cz
Web: www.hasistejn.cz

Hrad Hněvín

je hrad ležící na stejnojmenném vrchu ve městě Most a tvoří jeho osobitou dominantu. Původní hrad byl zbořen po třicetileté válce. Replika hradu byla postavena koncem 19. století na troskách původního hradu ze 13. století. Koncem 16. století zde byl vězněn známý alchymista magistr Edward Kelley, který zde také roku 1597 zemřel. Přístupná je vyhlídková věž, hvězdárna a restaurace s hotelem. rad slouží jako hotel a restaurace, z hradní věže je výhled na Mosteckou pánev, Krušné hory a České středohoří. Každoročně v červnu se na hradě koná Den magistra Kellyho.

Adresa: Hradní 577, 434 01 Most
Telefon: +420 777 938 754
E-mail: tomas.muller@junek-r.cz
Web: www.hradhnevin.cz

Zámky

Zámek Klášterec nad Ohří

je původně renesanční zámek rodu Fictumů upravený ve stylu anglické pseudogotiky. Umístěný je v meandru řeky Ohře v rozlehlém anglickém parku s mnoha vzácnými dřevinami, barokními sochami Jana Brokoffa a sallou terrenou. Na park navazuje lázeňská promenáda, která návštěvníka přivede do areálu lázní Evženie. V zámku se nachází muzeum českého a orientálního porcelánu a expozice minerálů, pořádají se výstavy a koncerty vážné hudby. V celém areálu se pořádají tradiční kulturně společenské akce jako jsou Klášterecké hudební prameny či sochařská sympozia. Zámek je otevřen celoročně.

Adresa: Chomutovská 1, 431 51 Klášterec nad Ohří
Telefon: +420 474 375 436
+420 601 388 819
E-mail: info@zamek-klasterec.cz
Web: zamek.klasterec.cz

Červený hrádek

Barokní zámek Červený Hrádek stojí na místě původního středověkého gotického hradu Borek nad městem Jirkov. Zámek a jeho nádvoří je vyzdoben díly slavného barokního sochaře Jana Brokoffa. Na zámku se dokonce narodil jeho syn - neméně slavný sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff. Od roku 1996 je zámek majetkem města Jirkova. V roce 2006 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce a bylo zde vybudováno vzdělávací zařízení a centrum cestovního ruchu. Na zámku si můžete projít klasický prohlídkový okruh nebo navštívit technické muzeum či pohádkový svět.

Adresa: Červený Hrádek 1, 431 11 Jirkov
Telefon: +420 474 684 560
E-mail recepce@zamek-jirkov.cz
Web: www.zamek-cerveny-hradek.cz

Zámek Jezeří

Státní zámek Jezeří leží u obce Horní Jiřetín na okraji uhelných dolů. Původně středověký hrad Eisenberk byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. Získal ho rod Lobkoviců a vlastnil ho až do roku 1949. Na přelomu 17. a 18. století byl přestavěn do své raně barokní podoby. Zámek se postupně obnovuje a zčásti je přístupný veřejnosti.

Adresa: Horní Jiřetín 1, 435 43
Telefon: +420 602 626 430
+420 724 326 031
E-mail: zamek.jezeri@usti.npu.cz
Web: www.zamek-jezeri.cz

Další zajímavé památky

Historické sklepy v Jirkově

Pískovcové Městské sklepy v Jirkově, městě přímo sousedícím s Chomutovem, vznikaly v druhé polovině 16. století. Podobných důlní děl je v České republice pět, jirkovské podzemí je z nich nejstarší. Jsou z větší části zachovány a přístupné veřejnosti v období od května do října. Od 29.03.2011 byly Městské historické sklepy prohlášeny Ministerstvem kultury, úsekem státní památkové péče, kulturní památkou.

Adresa: Informační centrum Jirkov, Kostelní 47, 431 11 Jirkov
Telefon: +420 474 654 265
E-mail: info.centrum@jirkov.cz
Web: www.jirkov.cz

Štola Země zaslíbená

Občanské sdružení Historické rudné doly Mědník Měděnec provozuje zpřístupněnou štolu Země zaslíbená, štolu Skalní jáma (Felsschachtel) a v roce 2014 by mělo dojít k zpřístupnění další kratší štoly Pferdschacht která má 110 metrů a je celá ručně tesaná. Stěny štoly Země zaslíbená vypovídají o různých způsobech ražby, nejzajímavější jsou úseky chodeb, které pokrývá silná vrstva sazí, která je připisována archaické technice dobývání hornin tzv. krušení čili sázení ohněm. Lze uvažovat, že štola je svědkem nejstarších počátků dolování na Mědníku, které spadá na sklon středověku.

Adresa: Nádražní 266, 431 84 Měděnec
Telefon: +420 739 040 671
E-mail: historicke.doly@seznam.cz
Web: stola-zeme-zaslibena-mednik-med.webnode.cz

Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím

V Muzeu letecké bitvy nad Krušnohořím v obci Kovářská zhlédnete exponáty vážící se k letecké bitvě z 11. září roku 1944.

Adresa:
Telefon:
E-mail:
Web:

Katova ulička

Nejužší ulicí v České republice můžete projít při návštěvě Kadaně. Takzvaná Katova ulička vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně, která je součástí hradeb.V nejužším místě měří ulice pouhých 66,1.

Adresa:
Telefon:
E-mail:
Web:

Chrám chmele a piva

Milovníkům zlatavého moku doporučujeme podniknout výlet do Žatce. Můžete navštívit Chmelařské muzeum s největší expozicí svého druhu na světě, zavítat do pivovaru, přímo na náměstí si prohlédnout nejmenší chmelničku na světě nebo se podívat k hrobu nejstaršího pivaře.

Adresa:
Telefon:
E-mail:
Web:

Město Annaberg-Buchholz

Historické hornické město se nachází na saské straně Krušných hor pod kopcem Pöhlberg a protéká jím říčka Sehma. Označuje se za město Adama Riese, což byl významný německý matematik žijící v Annabergu v první polovině 16. století. Další významnou historickou postavou v dějinách města je Barbara Uthmann, jejíž socha zdobí annaberské náměstí, a která byla významnou podnikatelkou v oblasti krajkářství a prýmkařství. Dominantou města je pozdněgotický kostel svaté Anny s bohatou malířskou výzdobou. Turisty nově láká Manufaktura snů, ve které se nachází rozsáhlé muzeum tradičních krušnohorských dřevěných hraček, které vzniklo na základě sbírky Eriky Pohl-Ströher. Součástí Manufaktury snů je i malá kavárna s ukázkovou výroby čokolády. Pro její interiér se podařilo zrekonstruovat původní secesní skleněný strop.

Adresa: Turistické informační centrum, Markt 1, im Rathaus, 09456 Annaberg-Buchholz
Telefon: +49 (0) 3733 19433
E-mail: tourist-info@annaberg-buchholz.de
Web: www.annaberg-buchholz.de